Mansur Yavaş’tan ‘Bozkurt’ açıklaması! UEFA’nın çifte standardı sonrası sessizliğini bozdu

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Euro 2024 son 16 turunda A Milli Takım’ın Avusturya ile kozlarını paylaştığı maçta attığı golün ardından yaptığı ‘Bozkurt’ işareti nedeniyle UEFA’nın çifte standardına maruz kalarak 2 maç men cezası alan Merih Demiral’a destek vererek UEFA’ya tepki gösterdi.

MANSUR YAVAŞ’TAN UEFA’YA TEPKİ

Uzun süre sonra sessizliğini bozarak resmi X sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Yavaş, UEFA’nın bu kararının kabul edilemez olduğunu ve Bozkurt sembolünün siyasi bir parti ya da ırkçılığa atfedilmemesi gerektiğini vurguladı.

‘BOZKURT SEMBOLÜ, TÜRK KÜLTÜRÜNDE BİNLERCE YILDIR VAR OLAN MİLLİ BİR SEMBOLDÜR’

Yavaş paylaşımında, “Bozkurt sembolü, Türk kültüründe binlerce yıldır var olan milli bir semboldür. Gagavuzya’dan Anadolu’ya, İran’dan Orta Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada Türklerin kimliğini temsil eder. Bu sembol, siyasi bir partiye ya da ırkçılığa atfedilmemelidir.

UEFA’nın verdiği bu karar kabul edilemezdir. Diğer katılımcı ülkelerin milli sembollerine herhangi bir ceza verilmezken asıl bu kararın kendisi ayrımcılığa sebep olmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

İMAMOĞLU TEPKİ GÖRMEMEK İÇİN ‘TEPKİSİZLİĞİNİ’ KORUYOR

Öte yandan Avusturya maçının üzerinden 4 gün geçmesine ve 85 milyon vatandaşın yanı sıra dünyadaki birçok futbolseverin bile tepki gösterdiği ayrımcılığa karşı CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili henüz bir paylaşımda bulunmadı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x