Türkiye’deki altın madenciliği: Çevresel ve sosyal yıkımlar artıyor

Altın madenciliği ve çevresel etkiler

Raporda, Türkiye’deki altın madeni üretiminin yüzde 52’sinin yabancı firmalar tarafından gerçekleştirildiği ve ülkede toplam 22 altın işletmesinin bulunduğu bilgisi paylaşıldı. En çok altın madeni projesine ev sahipliği yapan il Gümüşhane olurken, Giresun ve Balıkesir de önemli maden projelerine sahip iller arasında yer alıyor.

Kadınlar ve madencilik

Madencilik faaliyetlerinin kadınlar üzerindeki olumsuz etkilerine de değinilen raporda, madencilikten elde edilen kazançların büyük bir kısmının erkeklere gittiği, buna karşın sosyal ve çevresel problemlerin ağırlıklı olarak kadınlar tarafından taşındığı belirtiliyor. Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk‘ün aktardığına göre, bu durum, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kaybetmelerine ve erkeklere bağımlı hale gelmelerine yol açıyor.

Çevresel maliyetler ve işçi sağlığı

Tekirdağ’da tarım alanları tehlikede

Raporda ayrıca, Tekirdağ’da tarım arazilerinde faaliyet gösteren bir şirketin maden işletmesi genişletme planlarına değiniliyor. Çevresel etki değerlendirmesi sürecinde bakanlıkların çoğunlukla olumlu yanıt verdiği, ancak bu genişlemenin tarım ve arkeolojik alanlara zarar verebileceği kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x